Zebrani przy stole Pańskim 6 września zawierzyliśmy Bogu we wspólnocie DK nowy rok formacyjny. Dziękczynienie za czas wakacyjnego wypoczynku, za udział w letnich rekolekcjach wybrzmiało w modlitwach, śpiewie, wysłuchanym świadectwie i w rozmowach po mszy św.

Nowi animatorzy tradycyjnie otrzymali świece na spotkania kręgów.

Przeżywając rok jubileuszowy w Domowym Kościele, który przypomina nam pięćdziesiątą rocznicę pierwszych rekolekcji dla rodzin oraz powstanie pierwszych kręgów Domowego Kościoła, spójrzmy na miejsce, w jakim jesteśmy jako wspólnota i oddajmy Panu nasze pragnienia do ciągłego odnawiania i pogłębiania relacji z Nim w małżeństwach, rodzinie i ruchu Światło-Życie.

„Nikt nie może stawić czoła życiu w sposób odosobniony. (…) Potrzebujemy wspólnoty, ażeby nas wspierała, pomagała nam, takiej, w której pomagamy sobie nawzajem patrzeć w przyszłość”        

                                                                                                                                     (Papież Franciszek, Fratelli Tutti, 8).

W czasie wakacji, w lipcu i sierpniu, w każdy wtorek o godz. 18.30 uczestniczyliśmy  w Eucharystiach odprawianych w klimacie oazowym (za co odpowiadała nasza wspólnota Domowego Kościoła).

Pozwoliły one dotknąć atmosfery rekolekcji organizowanych w Ruchu Światło-Życie. Oprawa muzyczna liturgii przygotowana i realizowana przez Diakonię muzyczną, rozwijała radość uwielbienia melodią i słowami piosenek, jakie są bliskie sercu nie tylko tym, którzy już brali udział w oazach.

W czytanie Słowa Bożego i śpiew psalmów zaangażowała się Diakonia słowa, zaś intencje modlitewne, jakie przynosiliśmy Bogu, przedstawialiśmy w modlitwach spontanicznych lub wspólnych, które przygotowali członkowie Domowego Kościoła.

Za każdym razem, już po zakończeniu Mszy Św. śpiew oazowy trwał nadal ku chwale Pana i naszej radości.

„ŻYCIE W ŚWIETLE” - hasło roku zostało zaczerpnięte z tekstów czcigodnego Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. Wskazywał na pięć źródeł światła, którymi dla chrześcijanina są: rozum, sumienie, słowo Boże, Jezus Chrystus oraz Kościół. Inspiracją hasła jest także ułożona przez niego modlitwa do Jasnogórskiej Jutrzenki Wolności:

Maryjo, Niepokalana Jutrzenko Wolności, Jasnogórska Pani,
przy której my, Polacy zawsze byliśmy wolni.
Ty jesteś źródłem Światła i Życia dla nas – ponieważ jako pierwsza z ludzi
przyjęłaś Światłość Światła Jezusa i poszłaś za Nim,
oddając Mu w posłuszeństwie i miłości całe swoje życie, aż po krzyż.
Ty widzisz moją niewolę, która polega na tym, że często panuje we mnie
ciemność błędu, niewiedzy, ułudy własnej wyobraźni i że żyje jeszcze dla siebie,
opanowany pychą i miłością własną.

Wyzwól mnie, upraszając mi łaskę zanurzenia się wraz z Tobą
w jedynym świetle, jakim jest Jezus, który wie kim jestem,
czego chce ode mnie Ojciec i co jest dla mnie dobre.
Wyzwól mnie, upraszając moc do zwyciężania egoizmu
w przyjmowaniu krzyża i do życia dla Światła,
dla Boga i braci przez bezinteresowną służbę i miłość.

Po czasie wakacyjnego wypoczynku wkrótce rozpoczniemy kolejny rok formacyjny. Zapraszamy do wzięcia udziału w następujących wydarzeniach:

- 04.09.22r. godz. 14.00 – rozpoczęcie roku formacyjnego w Diecezji (Katedra w Gliwicach)

- 06.09.22r. godz. 17.00 – rozpoczęcie roku formacyjnego w rejonie (u oo Oblatów)

- Dni Wspólnoty – 16.10.22r., 11.12.22r., 12.03.23r., 14.05.23r.

Zamknęliśmy rok formacyjny „Prawda, krzyż, wyzwolenie”. Za nami kilka wydarzeń, w których nasza wspólnota dk brała udział:

- X Rodzinny Festyn u Oblat – tradycyjnie zaangażowaliśmy się w organizację i prowadzenie „bufetu”, gdzie był dostępny szeroki wybór domowych wypieków, chleb ze świeżą topioną słoninką i kiszonym ogórkiem, grillowana kiełbaska i karczek,

- wybory nowych par animatorów na nowy rok formacyjny,

- wspólne zakończenie roku przy ognisku z Eucharystią polową,

- Festiwal Życia w Kokotku – całonocne czuwanie przed Przenajświętszym Sakramentem.

Na czas wakacji życzymy wszystkim dalszego wzrastania w Panu, zaczerpnięcia z mocy Słowa Bożego oraz umacniania się na drodze do świętości.

Tym, którzy wezmą udział w rekolekcjach wakacyjnych życzymy radosnej odnowy wewnętrznej oraz zaczerpnięcia sił do dalszej pracy nad sobą.

Wspólne świętowanie przybyłe rodziny rozpoczęły Eucharystią pod przewodnictwem ks bpa Andrzeja Iwaneckiego, w której wzięły udział także dzieci pierwszokomunijne z archidiecezji katowickiej.

W słowach homilii ks biskup wskazał, że małemu Jezusowi w Betlejem, w całym ubóstwie, nie zabrakło rodziny. I to właśnie rodzina jest w oczach Boga bardzo ważną wspólnotą. Nawiązując do cudownego obrazu Św. Rodziny w Kaliszu, zwrócił uwagę na postać Jezusa, który jako człowiek trzyma się dłoni Maryji i Józefa, a jako Bóg – to On trzyma ich dłonie w swoich.

Na zakończenie homilii ks biskup powiedział: Drogie rodziny – życzę wam, abyście tworzyły przestrzeń dla świętości.

Po przerwie  miała miejsce konferencja: „Amoris laetitia – rodzina drogą świętości”, podczas której ks. Michał Zurzycki (duszpasterz rodzin) przez pryzmat adhortacji poruszał temat duchowości małżeństwa i rodziny. Dzień pielgrzymkowy zakończył się nabożeństwem ku czci Matki Bożej.